بازبینی در تریدها؛ چگونه دیگر در معامله اشتباه نکنیم؟

بازبینی در تریدها؛ چگونه دیگر در معامله اشتباه نکنیم؟

زمان مطالعه: 15 دقیقه

اگر در بازارهای مالی معامله انجام می‌دهید یا به‌اصطلاح «تریدر» هستید، یادتان می‌آید که علت آخرین ضررتان چه بود؟ آیا آن را جایی نوشته‌اید؟ اگر نه، یک خبر بد و یک خبر خوب برایتان داریم. خبر بد اینکه اگر تاریخچه معاملات خود را بررسی نکنید، احتمالاً نمی‌توانید خطاهایی را که باعث ضرر شما شده‌اند، به‌خوبی رفع کنید.

و اما خبر خوب این است که با خواندن این مقاله می‌توانید برای رفع این مشکل اقدام کنید و به درک درستی از چگونگی مدیریت و بازبینی تریدهای خود برسید.

در حقیقت اگر می‌خواهید بدانید یک تریدر حرفه‌ای چگونه معاملات خود را بازبینی می‌کند، این مقاله با کمک مقاله‌ای از وب‌سایت واریر تریدینگ (Warrior Trading) به پرسش‌های شما در این زمینه پاسخ می‌دهد.

مبارزه معامله‌گران در میدان ترید

ترید؛ مسابقه‌ بوکس

برای لحظه‌ای بوکسورهای حرفه‌ای را تصور کنید. آن‌ها در طول نبرد به مشت‌ها و ضرباتشان فکر نمی‌کنند؛ چراکه قبلاً با انجام تمرین، چهارچوب‌های فکری و برنامه‌ریزی‌های خود را مشخص کرده‌اند و حالا نوبت به اجرای این آموزش‌ها رسیده است.

میدان سرمایه‌گذاری هم دست‌کمی از نبردهای تن‌به‌تن ندارد. با اینکه تریدرها با چند کلیک روی موس کار خود را انجام می‌دهند؛ اما قبل از آن مانند ورزشکاران حرفه‌ای در معاملات خود آمادگی پیدا کرده‌اند. یادمان نرود پای پول‌هایی که به‌زحمت به دست آمده وسط است. اگر برنامه مشخصی برای تریدها و مدیریت آن‌ها نداشته باشیم دیر یا زود محکوم به شکست خواهیم بود.

همچنین، یکی از راه‌های پیشرفت در معاملات، بازبینی تریدهای گذشته و به‌طور کلی عملکرد معاملات است. ازآنجاکه ما در لحظه متوجه اشتباهاتمان نمی‌شویم و در عین حال تنها به بُعد کوچک‌تری از هر معامله توجه می‌کنیم، در حین یک ترید قادر نیستیم تصویر بزرگ‌تری را از بایدها و نبایدها در ذهنمان ترسیم کنیم.

زمان انجامِ ترید، دیگر وقت فکر‌کردن به برنامه‌ها، تغییر اهداف و تعیین سود یا حد ضرر نیست. در حقیقت این‌ موارد باید به تحلیل‌های پس از ترید موکول شوند؛ همان بازه زمانی که احساسات و افکار معطوف معامله نیست.

یادتان نرود این کافی نیست که فقط به تریدهایتان نگاه کنید و از شکاری که کرده‌اید لذت ببرید یا در هنگام بررسی اشتباهات خود چند جمله روانشناسی و انگیزشی را با خود تکرار کنید؛ همه‌چیز باید روشن و مکتوب باشد.

علاوه بر این که برای انجام تریدهای خود برنامه‌ مشخصی دارید، فرایندی سنجیده‌ را به بررسی و بازبینی معاملات‌ خود اختصاص دهید.

مستقیم به سراغ روش کار می‌رویم:

بخش اول: مدیریت داده‌ها و تاریخچه ترید

تاریخچه معاملات

دنیای اقتصاد و تجارت هنوز نتوانسته است خود را با پیشرفت فناوری و امکانات روز همگام کند و از قابلیت‌های موجود در این مسیر به نحوه شایسته و کاملی بهره ببرد.

برای مثال، پلتفرم‌های تریدی مانند بایننس، کوکوین، ThinkOrSwim یا IBKR TWS باوجود محبوبیت فراوان میان سرمایه‌گذاران، هنوز هم به دلیل ارائه‌نکردن روش‌های مؤثر برای چهارچوب‌بندی داده‌ها و بازبینی ترید‌ها نقص و اشکالات عمده‌ای دارند.

به همین دلیل، خیلی‌ها مجبور می‌شوند تاریخچه معاملات خود را در صفحات اکسل وارد کنند که چندان کار بدی نیست؛ اما ابزارهای بهتری هم وجود دارد.

با این حال، اگر خوش‌شانس هستید و پلتفرم معاملاتی شما معیارهایی مانند نسبت شارپ (Sharpe ratio)، فاکتور سود و میانگین برد/ باخت را ارائه می‌دهد، می‌توانید این قسمت را نادیده بگیرید و از آن گذر کنید.

سرویس‌های آماده‌به‌کار برای بازبینی ترید

اگر دوست ندارید برای نوشتن تاریخچه معاملات خود از صفحات اکسل استفاده کنید و نمی‌خواهید داده‌ها را به‌صورت دستی وارد کنید، سرویس‌دهندگانی وجود دارند که برخلاف روال مرسوم، داده‌‌های ضروری را در چهارچوبی مطلوب و علمی به معامله‌گران ارائه می‌کنند.

فرایند این سیستم‌ها به این شکل است که با اتصال مستقیم به حساب‌های اصلی سرمایه‌گذار، سود و زیان را در قالب یک صورت وضعیت به متقاضی می‌دهند. نکته مهم و حائز اهمیت در این نوع خدمات، نمایش داده‌ها به‌شکل قابل‌فهم برای معامله‌گران است.

برای آشنایی با نام و هزینه برخی از این سرویس‌دهندگان، فهرستی از آن‌ها را به شما ارائه کرده‌ایم:

  • TraderVue: ماهانه از ۳۰ تا ۵۰ دلار
  • EdgeWonk: سالانه ۱۷۰ دلار (از برخی صرافی‌ها بازار ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند)
  • TraderSync: ماهانه ۳۰ تا ۸۰ دلار
  • Trademetria: ماهانه ۲۰ تا ۳۰ دلار (از برخی صرافی‌ها بازار ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند)

هرکدام از این سرویس‌ها می‌توانند تاریخچه معاملات را در چندین جدول به همراه نمودار‌های مختلف و محاسبه نسبت شارپ و فاکتور سود، در اختیار کاربران قرار دهند.

با اینکه هریک از این پلتفرم‌ها شکل و ظاهر مخصوص به خود را دارند، در نهایت همگی هدف یکسانی را دنبال کرده و آن ارائه داده‌های چهارچوب‌بندی‌شده به کاربران است. این سرویس‌ها اکثراً نسخه آزمایشی رایگان دارند و کاربران می‌توانند پس از بررسی‌های لازم، برنامه‌ مدنظر خود را انتخاب کنند.

ایجاد راهکار مختص به‌خود

همان‌ طور که پیش‌تر اشاره کردیم، اگر از پلتفرمی استفاده می‌کنید که پس از انجام ترید تحلیل‌های مدنظر را در اختیارتان قرار نمی‌دهد، خودتان باید با صرف وقت و هزینه به‌دنبال تجزیه و تحلیل این داده‌ها بروید.

برای انجام این تحلیل‌ها، ساده‌ترین و اساسی‌ترین روش این است که داده‌های مدنظر را در یک صفحه اکسل یا گوگل‌شیت وارد کرده و با بهره‌گیری از توابع، این فرایند را نیمه‌خودکار و پیشرفته‌تر کنید؛ به‌طوری که وقتی داده خاصی را وارد می‌کنید، بخشی از محاسبات را اکسل برای شما انجام دهد.

همچنین اگر برنامه‌نویس پایتون باشید یا کسی را بشناسید که این مهارت را دارد، می‌توانید با استفاده از کوانتوپین (Quantopian) به مجموعه بزرگی از دستورات و توابع در ارتباط با تجزیه و تحلیل سبدهای مالی از طریق افزونه پایفولیو (Pyfolio) دسترسی داشته باشید. از نظر عملکرد و امکانات، پایفولیو مشابه سرویس ترید‌ر ویوو (TraderVue) است.

ممکن است تطبیق صورت وضعیت‌های معاملات شما با پایفولیو کمی طول بکشد؛ اما می‌توان به آن به دید یک سرمایه‌گذاری زمانی نگاه کرد تا سرمایه‌گذاری مالی روی یک سرویس بازبینی ترید!


ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ورود به حساب کاربری مورد نیاز است. ورود یا عضویت

دیدگاه‌ها